მწვანე შენობების ბენეფიტები
მწვანე შენობები თავიანთი დანიშნულებით, ეფექტურ საშუალებას წარმოადგენენ გლობალური ამოცანების გადაჭრის თვალსაზრისით, როგორიცაა კლიმატის ცვლილება, მდგრადი და პროგრესული საზოგადოების ფორმირება, ეკონომიკური ზრდის პროგრესი.
ამ სარგებელთა ხაზგასმა და მათი ნამდვილობის შესახებ ფაქტების ფასილიტაცია არის ის, რასაც ჩვენ როგორც ორგანიზაცია ვაკეთებთ.
მწვანე შენობის ბენეფიტები სამ კატეგორიად შეგვიძლია დავყოთ: გარემოს, ეკონომიკის და სოციალური. ქვემოთ წარმოდგენილი ფაქტები და სტატისტიკა ნათლად წარმოაჩენს ამ კატეგორიებში გაერთიანებულ სარგებლებს.
გარემოს დაცვითი კატეგორია
მწვანე შენობებს ერთერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი სარგებელი კლიმატის და ბუნებრივი გარემოსთვის მოაქვთ. ასეთი ნაგებობები წყლის, ენერგიის ან ბუნებრივი რესურსების ნაკლები მოხმარებით არამხოლოდ ამცირებენ ან აღმოფხვრიან უარყოფით ზემოქმედებას გარემოზე, არამედ, უმეტეს შემთხვევაში, საკუთარი ენერგიის გამომუშავებითა და ბიომრავალფეროვნების გაზრდით თავად ახდენენ დადებით გავლენს გარემოზე (შენობის ან ქალაქის მასშტაბით)
გლობალურ დონეზე:
სხვა დიდ სექტორებთან შედარებით სამშენებლო სფეროს სათბური გაზების ემისიის მნიშვნელოვნად შემცირების ყველაზე დიდი პოტენციალი აქვს-წყარო, UNEP, 2009
• როგორ მოიაზრება, 2050 წლისთვის CO2 (GtCO2)-ს ემისიების შემცირების პოტენციალი 84 გიგატონა იქნება, ისეთი პირდაპირი ღონისძიებებისგან როგორიცაა ენერგოეფექტიანი მშენებლობა, საწვავის ცვლილება და განახლებადი ენერგიის გამოყენება- წყარო, UNEP, 2016.
• სამშენებლო სექტორს ცალსახად გააჩნია პოეტენციალი 2050 წლისთვის ენერგიის 50% ან მეტი დაზოგოს, რითაც გლობალური ტემპერატურის 2°C-ით მატებას შეაფერხებს (პრე-ინდუსტრიულ დონეზე მაღლა) -წყარო, UNEP, 2016.
შენობა-ნაგებობის დონეზე:
• ავსტრალიაში, მწვანე ვარსკვლავის სერთიფიკატის მქონე მწვანე შენობები 62% -ით ნაკლებ სათბურის გაზების ემისისას ახდენენ ვიდრე საშუალო ავსტრალიური ნაგებობა, ასევე ნაჩვენებია, რომ მწვანე ნაგებობები 51%-ით ნაკლებ სასმელ წყალს მოიხმარენ ვიდრე მინიმალური ინდუსტრიული მოთხოვნების მიხედვით აშენებული შენობები.
• ინდოეთის მწვანე შენობის საბჭოს (IGBC) მიერ სერთიფიცირებული მწვანე შენობების მიერ ენერგიის დაზოგვის მაჩვენებელი სხვა შენობა-ნაგებობებთან შედარებით 40-50%-ია, წყლის კი 20-30%.
• სამხრეთ აფრიაკაში, მწვანე ვარსკვლავის სერთიფიკატის მქონე მწვანე შენობები ინდუსტრიულ ნორმასთან შედარებით, ყოველწლიურად, საშუალოდ 30-40 % ენერგიას და ნახშირბადის ემისისას ზოგავენ, ასევე 20-30% -ით იზოგება სასმელი წყალი.
• მწვანე შენობები, რომელთაც მიღებული აქვთ LEED- სერთიფიცირება ამერიკის შეერთებულ შტატებსა და სხვა ქვეყნებში, 25 პროცენტით ნაკლები ენერგიასა და 11 პროცენტით ნაკლებ წყალს მოიხმარენ, ვიდრე არა-მწვანე სტატუსის მქონე შენობები.
ეკონომიკურ დონეზე
მწვანე შენობები არაერთ ეკონომიკურ თუ ფინანსურ ბენეფიტებს იძლევიან. რაც მოიცავს მაცხოვრებელთა კომუნალური და საექსპლუატაციო დანახარჯების დაზოგვას (ენერგიისა და წყლის ეფექტურობის ხარჯზე), ნაკლებ სამშენებლო ხარჯებსა და კერძო საკუთრების მაღალ ღირებულებას სამშენებლო დეველოპერებისათვის, შენობის დაკავების გაზრდილ მაჩვენებელს ან ოპერირების ხარჯებს შენობის მესაკუთრეებისათვის. სამუშაო ადგილების შექმნას. ბენეფიტებზე საუბრისიას, აღსანიშნავია, WorldGBC- ის 2013 წლის ნოვატორული ანგარიში ,,მწვანე შენობის ბიზნეს-ქეისი’’ რომლის გამოქვეყნების შემდგომ, ჩვენ მკაფიოდ დავინახეთ მჭიდრო კავშირი მწვანე შენობებსა და მათთან დაკავშირებულ ეკონომიკურ ბენფიტებს შორის.
გლობალურ დონეზე
• ენერგო-ეფექტურობის კუთხით გლობალურმა ღონისძიებებმა შესაძლოა, ენერგიის ხარჯვის მიმართულებით 280-დან 410-მდე ბილიონი ევროს დანაზოგი შექმნას. (აშშ-ს წლიური ელექტროენერგიის მოხმარების გაორმაგებული მაჩვენებლის ექვივალენტიც კი იყოს) ევროკომისია,2015 European Commission, 2015.
ქვეყნის დონეზე
• 2014 წელს, კანადის მწვანე მშენებლობის ინდუსტრიამ 23.45 ბილიონი დოლარის ოდენობის მშპ და დაახლოებით 300.000 სრულგანაკვეთიანი სამუშაო ადგილი შექმნა. წყარო, Canada Green Building Council / The Delphi Group, 2016.
• US Green Building Council / Booz Allen Hamilton, 2015- ის მიერ ნავარაუდებია, რომ მწვანე მშენებლობის სფერო 2018 წლისთვის, 3.3 მილიონზ მეტ სამუშაო ადგილს შექმნის აშშ-ში.
შენობის დონეზე:
• შენობების მესაკუთრეები აცხადებენ, რომ მიუხედავად იმისა, ახლადაშენებულია თუ შერემონტებული, მწვანე შენობების აქტივების ღირებულება 7 პროცენტით მზარდია, ვიდრე ტრადიციული შენობა-ნაგებობების.წყარო, Dodge Data & Analytics, 2016
სოციალურ დონეზე
მწვანე შენობის სარგებლები ეკონომიკასა და გარემოს სფეროების სცდება და როგორც ნაჩვენებია, პოზიტიური სოციალური გავლენების მომტანია. ამ ბენეფიტებიდან ბევრი, სწორედ ადამიანთა ჯანმრთელობასა და კეთიდღეობას ეხება, იმ ადამიანების, რომლებიც მწვანე ოფისებსა თუ საცხოვრებელ სივრცეებში ატარებენ დროს.
• იმ თანამშრომელთა კოგნიტურ მაჩვენებელში (ტვინის ფუქციებში) რომლებიც კარგად ვენტირიელბულ ოფისებში მუშაობენ 101 პროცენტიანი ზრდა ფიქსირდება-Harvard T.H. Chan School of Public Health / Syracuse University Center of Excellence / SUNY Upstate Medical School, 2015.
• ადამიანებს, რომელთაც ფანჯრებიანი სამუშაო სივრცე აქვთ ღამეში 46 წუთით მეტი სძინავთ.- American Academy of Sleep Medicine, 2013.
• Park and Yoon, 2011 წლის კვლევის მიხედვით, შიდა სივრცეში კარგი ხარისხის ჰაერი (CO2-დაბალი კონცენტრაცია, ასევე დამაბინძურებლების სიმცირე და მაღალი ვენტილაცია) ადამიანის ყოველდღიურ აქტიურობაში გაუმჯობესებას 8 პროცენტამდე განაპირობებს.
ჩვენი Better Places for People (უკეთესი ადგილები ადამიანებისთვის) პროექტის მიზანია, შექმნას შენობები, რომელიც არამხოლოდ გარემოსთვისაა სიკეთის მომტანი, არამედ ადამიანების უფრო ჯანსაღ, ბედნიერ და პროდუქტიულ ცხოვრებაში შეაქვს წვლილი.
WorldGBC და სამხრეთ აფრიკის მწვანე მშენებლობის საბჭომ ერთობლივი პროექტი დააფუძნეს ( joint project ) ჩარჩოს შესაქმნელად, რაც ხელს შეუწყობს კომპლექსურ სოციო-ეკონომიკურ საკითხთა ინტეგრირებას მსოფლიში არსებული მწვანე შენობის საბჭოების სარეიტინგო სისტემაში.

About Green Building
They provide some of the most effective means to achieving a range of global goals, such as addressing climate change, creating sustainable and thriving communities, and driving economic growth.
Highlighting these benefits, and facilitating a growing evidence base for proving them, is at the heart of what we do as an organisation.
The benefits of green buildings can be grouped into three categories: environmental, economic and social. Here, we provide a range of facts and statistics from various third-party sources that present these benefits.
Environmental
One of the most important types of benefits green buildings offer is to our climate and the natural environment. Green buildings can not only reduce or eliminate negative impacts on the environment, by using less water, energy or natural resources, but they can – in many cases – have a positive impact on the environment (at the building or city scales) by generating their own energy or increasing biodiversity.
At a global level:
The building sector has the largest potential for significantly reducing greenhouse gas emissions compared to other major emitting sectors – UNEP, 2009.
This emissions savings potential is said to be as much as 84 gigatonnes of CO2 (GtCO2) by 2050, through direct measures in buildings such as energy efficiency, fuel switching and the use of renewable energy – UNEP, 2016.
The building sector has the potential to make energy savings of 50% or more in 2050, in support of limiting global temperature rise to 2°C (above pre-industrial levels) – UNEP, 2016.
At a building level:
Green buildings achieving the Green Star certification in Australia have been shown to produce 62% fewer greenhouse gas emissions than average Australian buildings, and 51% less potable water than if they had been built to meet minimum industry requirements.
Green buildings certified by the Indian Green Building Council (IGBC) results in energy savings of 40 – 50% and water savings of 20 – 30% compared to conventional buildings in India.
Green buildings achieving the Green Star certification in South Africa have been shown to save on average between 30 – 40% energy and carbon emissions every year and between 20 – 30% potable water every year, when compared to the industry norm.
Green buildings achieving the LEED certification in the US and other countries have been shown to consume 25 per cent less energy and 11 per cent less water, than non-green buildings.
Economic
Green buildings offer a number of economic or financial benefits, which are relevant to a range of different people or groups of people. These include cost savings on utility bills for tenants or households (through energy and water efficiency); lower construction costs and higher property value for building developers; increased occupancy rates or operating costs for building owners; and job creation. Since the publication of WorldGBC’s groundbreaking 2013 report, The Business Case for Green Building, we have sought to strengthen the link between green buildings and the economic benefits they can offer.
Global energy efficiency measures could save an estimated €280 to €410 billion in savings on energy spending (and the equivalent to almost double the annual electricity consumption of the United States) – European Commission, 2015.
At a country level:
Canada’s green building industry generated $23.45 billion in GDP and represented nearly 300,000 full-time jobs in 2014 – Canada Green Building Council / The Delphi Group, 2016.
Green building is projected to account for more than 3.3 million U.S. jobs by 2018 – US Green Building Council / Booz Allen Hamilton, 2015.
Building owners report that green buildings – whether new or renovated – command a 7 per cent increase in asset value over traditional buildings – Dodge Data & Analytics, 2016.
Social
Green building benefits go beyond economics and the environment and have been shown to bring positive social impacts too. Many of these benefits are around the health and wellbeing of people who work in green offices or live in green homes.
Workers in green, well-ventilated offices record a 101 per cent increase in cognitive scores (brain function) – Harvard T.H. Chan School of Public Health / Syracuse University Center of Excellence / SUNY Upstate Medical School, 2015.
Employees in offices with windows slept an average of 46 minutes more per night – American Academy of Sleep Medicine, 2013.
Research suggests that better indoor air quality (low concentrations of CO2 and pollutants, and high ventilation rates) can lead to improvements in the performance of up to 8 per cent–Park and Yoon, 2011.
Our Better Places for People project focuses on creating buildings that are not only good for the environment but also support healthier, happier and more productive lives.
WorldGBC and the Green Building Council of South Africa established a joint project to develop a framework to enable complex socio-economic issues to be integrated into any green building rating system in the world.