„3D პრინტერი პროტოტიპირების შესაძლებლობები მწვანე ინჟინერინგში“-ეს იყო ტრეინინგის თემა რომელიც ბაზალეთის მწვანე ინჟინერინგის ცენტრის და ჩეხეთის კულტურული განვითარების სააგენტოს მიერ იყო ორგანიზებული 2022 წლის 27 აპრილს. ტრეინინგს საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის და კავკასიის უნივერსიტეტის არქიტექტორული მიმართულების პედაგოგები და სტუდენტები ესწრებოდნენ.
ტრეინინგი 3D პრინტერების მწარმოებელი კომპანიის ექსპერტებმა ჩაატარეს. მათ დეტალურად გააშუქეს იმ გამოწვევბის გადაჭრის გზები, რომლებზეც თავის მოხსენებაში ყურადღება გაამახვილა კავკასიის უნივერსიტეტის ასისტენტ-პროფესორმა გვანცა ხელაძემ. დისკუსიებში ხაზი გაესვა სასწავლო პროცესებში მსგავსი ინოვაციის იმპლემენტაციის მნიშვნელობას
მცირე მეწარმეებმა აღნიშნეს, რომ ქართული ტრადიციული რეწვის პროდუქტების წარმოების დროს მნიშვნელოვანია მათი პროტოტიპირება. მსგავსი პრინტერების გამოჩენა დუშეთის მუნიციპალიტეტის ადმინიტრირების არეალში ბევრ საინტერესო იდეას გააჩენს.

,,3D Printer prototyping opportunities at Green Engineering’’- This was the topic of the training organized  by Bazaleti Green Engineering Center in cooperation with Czech  Agency for Culture Development, on April 27, 2022.
The training was participated by the teachers and students of architecture direction from Georgian Technical University and the Caucasus University.
The training was delivered by the experts of the company producing 3D printers. They proposed the solutions to those challenges that was highlighted in the speech of Mrs. Gvantsa Kheladze, Assistant-Professor of the Caucasus University.  The discussions around the topic demonstrated the importance of incorporating  such innovations in educational processes.
Entrepreneurs who attended the event marked  the significance of prototyping of Georgian traditional handicraft products at the production phase. Introducing 3D printers in Dusheti municipality administrative area will generate many interesting ideas.